zámek stránov

10. dubna 2011 v 12:57 | ja |  záhady a tajemno
Návštěvníci zámku Stránov: Ze sklepa se šíří strach!
Zámek Stránov působí tajemným dojmem. Za jeho zdmi se odehrálo mnoho lidských osudů.
Ve vesnici se traduje, že zámek Stránov vyhrál první majitel z rodu Šimonků v kartách.
Současný pán Šimonek to nerad slyší, ale občas se to tady vypráví. Že prý se vracel s tehdejší majitelkou zámku Gabrielou z Valdštejna vlakem z Paříže a ve vlaku hráli celou cestu karty," říká kastelán Petr Chaloupka, který žije pohnutou historií zámku, a dokonce v něm se svou přítelkyní i bydlí. Společně s majitelem postupně odstraňují stopy dětského domova, který zde fungoval do roku 2003...
Sklep hrůzy
Jeden z bývalých chovanců mu zase líčil, jak moc se bál do sprch, umístěných v zámeckém sklepení, v místech, kde byl také malý bazén a sauna.
"Tenkrát mu prý byly asi čtyři roky a místnosti s úzkými zamřížovanými okny mu naháněly hrůzu. Ani dnes, ve svých pětačtyřiceti letech se tam neodvážil. Říkal, že z toho má trauma a jako malý si prý už několik dní před sprchováním kousal nehty. Na chodbě prý byla navíc zazděná nožička od panenky a vychovatelky dětem líčily, že se tam zazdívají zlobivé děti," tlumočí vzpomínky bývalých chovanců kastelán. Nejstarší kluci se prý i přes zákaz po točitých schodech dostávali na původní gotickou věž.
"Jednou tu byla na prohlídce zámku s partou turistů jedna průvodkyně, která odmítla sejít do sklepa. Úplně se rozklepala, tvrdila, že je tam negativní energie a zmizela ze zámku. Pak mi napsala mail, ať kvůli té negativní energii do sklepa vůbec nechodíme," dodává Petr Chaloupka.
Redaktoři Nedělního Aha! společně s ním sklepní prostory navštívili a po několika minutách se bez úhony vrátili zpět. Překvapil nás jen místní kotelník, který má ve sklepě nouzové ubytování. Ne na každého zřejmě působí negativní energie stejně.
Právě v zámeckém sklepě chystají na Stránově středověkou expozici pro děti, včetně mučírny, zbrojnice a alchymistické dílny. Děti si budou moci zastřílet ze středověkých zbraní nebo udělat nějaký chemický pokus a nakonec budou moci získat od draka glejt o návštěvě Stránova.
Kopí svatého Václava
Legenda také praví, že v prostorách zámku je ukryté kopí svatého Václava. "Říká se, že jeden z vrahů knížete Václava si za odměnu postavil tvrz na druhé straně řeky Jizery a hrad dostal časem název Starý Stránov. V místě se traduje, že později, když se hrad rozpadal, přemístili podzemní chodbou zbroj i kopí svatého Václava sem na Stránov. Zatím ho nikdo nenašel. Na základě této pověsti chystáme od jara stezku po stopách kopí svatého Václava.
Zámek Stránov
Původně gotický hrad poblíž Mladé Boleslavi získal v roce 1917 bývalý ředitel a později prezident Škodových závodů Josef Šimonek od Valdštejnů.
Šimonkové vlastní ještě hrad Housku a zámek Lobeč, které jim byly začátkem devadesátých let vráceny. Stránov získali až jako poslední.
V padesátém roce Šimonkové o zámek přišli, vzali jim ho komunisté. Objekt využívali asi pět let jako své školicí nebo rekreační středisko esenbáci. Podle místních tu po nich přebývaly krátce také jeptišky a potom až do roku 2003 zde byl dětský domov a zemědělské družstvo. Právě děti zanechaly na zámku svou nesmazatelnou stopu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama