Upírka Stela

9. dubna 2011 v 20:36 | ja |  záhady a tajemno
Záhada hrobu v Hrádku nad Nisou: Tajemná »upírka Stela« vydala svá svědectví!
Ostatky ležely po staletí pouhých 25 cm pod povrchem vozovky. Že kostra vydržela dodnes, je až neuvěřitelné.

Během plánované obnovy historického centra města Hrádku nad Nisou byl objeven kousek od náměstí mělký hrob s lidskými ostatky, patřící podle prvního ohledání ženě upírce. Tak se totiž zhruba 700 let stará kostra, archeology pojmenovaná Stela, dostala do podvědomí veřejnosti. Hororovitému označení upír nasvědčuje fakt, že byla ve středověku pohřbena nestandardním způsobem obličejem dolů a vně hřbitovní zdi. kostra byla už z hrobu vynesena a antropologům připravila další šok. Z domnělé upírky se z největší pravděpodobností vyklubal muž.
Krutý osud záhadného upíra
Tajemná kostra, jejíž jméno bylo odvozeno z data jejího nalezení - 4. března, pochází pravděpodobně ze 14. století. Že jde o ženu, usuzovali archeologové z kosterních proporcí. Tělo bylo evidentně pohřbeno způsobem, jakým se tenkrát pochovávali lidé označovaní za nesprávné křesťany a za lidi nebezpečné, kteří se mohli živým po smrti mstít. "Stačilo, když někdo například špatně chodil, měl srostlé obočí nebo byl hrbatý. Lidé si podobné rozdílnosti nedokázali vysvětlit a tyto jedince, kteří byli v jejich představách spojeni s ďáblem, vydělovali ze společnosti.Byli proto pohřbíváni za hřbitovní zdí a obličejem dolů stejně jako sebevrazi, zločinci, utopenci, jinověrci a upíři. Na břiše byla těla uložena proto, aby mrtví nemohli vstát ze zasypaného hrobu. Takto uložené kostry byly u nás nalezeny i na bývalých popravištích. Proč bylo takto pohřbeno i tělo nalezené v Hrádku nad Nisou, je zatím zahaleno tajemství.
Do hrobu přidali čtyři stříbrňáky
U ostatků záhadné bytosti se nacházely čtyři stříbrné pražské groše Jana Lucemburského a vrstva středověké keramiky. Právě upírům se od pradávna dávaly do hrobů drobné předměty, například mák, lněná semínka, kamínky a také mince. Počítání těchto předmětů mělo upíra zdržet při případném vystupování z hrobu. Příznačný je i mělký hrob, protože čím váženější byl nebožtík, tím hlouběji se prý jeho tělo ukládalo. Kdo tedy byl dotyčný nebožtík? Mohl být označen za upíra, i když jeho hrudník nebyl probodnut kolíkem? "Určitě se jednalo o člověka, který měl pohnutý život. Existují v podstatě dvě roviny vysvětlení. První možností je, že spáchal trestný čin, druhá varianta koresponduje s myšlením lidí před sedmi sty lety, kteří se báli jeho msty. Z historických pramenů vím, že se na našem území našla těla probodnutá kolíkem, i když se nemuselo jednat vždy o upíry. Například u ženy stačilo, aby měla nemanželské dítě, které po porodu zabila. Když se na to přišlo, čekal ji trest. Zaživa ji zahrabali a mrtvou pak prokláli kolíkem," dodává archeolog. "Antropoložka prohlédne kostru a určí, jak byl nebožtík v době smrti starý. Podle antropoložky zatím vše nasvědčuje tomu, že domnělá upírka je ve skutečnosti muž.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama