cola

8. dubna 2011 v 21:31 | ja

Coca-Cola slaví narozeniny

Narodila se 8. května a letos jí bude už 125 let!
Na sirup s kofeinem a extraktem koky přišel roku 1886 lékárník John Stith Pemberton v Atlantě v USA. Snažil se najít náhražku morfia, která by nezpůsobovala závislost, a tak vytvořil tento lektvar, který zabíral na mnoho neduhů.
Byl však alkoholický, takže hrozba závislosti byla zůstala a lékárník musel vymyslet jinou alternativu, budoucí Coca-colu. Název i dodnes používané logo pak navrhl Pembertonův účetní Frank Robinson.
Poprvé byl nápoj uveden do prodeje v lékárně v Atlantě 8. května 1886, ale bez valného úspěchu. Prodávalo se 9 nápojů denně a za první rok se Coly prodalo za 50 dolarů. To se nevyrovnalo ani nákladům, které i s reklamou činily 70 dolarů.
Teprve když se v roce 1888 do čela Coca-Cola Company dostal podnikatel Asa Griggs Chandler, dobyl svou reklamní taktikou svět. Současný tvar láhve byl patentován v roce 1960, ale je v podstatě shodný s návrhem Earla R. Deana z roku 1915. Dodnes ale existují různé varianty.
Coca-Cola se už desítky let drží na první příčce nejprodávanějších nealkoholických nápojů nejen v USA, ale na celém světě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama